Kodumaad: Euroopa ajalugu isiklikust vaatevinklist

Ilmunud:  2023

Timothy Garton Ash

Tõlkinud: Mall Laur

ISBN: 9789985357576

Lehekülgi: 384

Kirjastus:

30,90 €

Raamat kõneleb Euroopa ajaloost alates aastast 1945, selle tõusudest ja mõõnadest. Timothy Garton Ash jutustab seda lugu aga iseäralikul viisil. Nimelt tugineb ta isiklikule kogemusele ja arvukatele märkmetele, mida ta on teinud alates oma esimesest reisist Mandri-Euroopasse aastal 1969. See on ühe „oleviku ajaloolase” – nagu ta ise on ennast nimetanud – sissevaade sõjajärgse Euroopa käekäiku, mida ta on terve elu pühendunult jälginud.

Sündmusi, millest autor räägib, on ta sageli ise pealt näinud, poliitikuid, kelle otsuste tagamaid ta avab, on ta tihti isiklikult tundnud. Ta on läbi sõitnud enamiku paiku, vestelnud paljude tunnistajate ja otsustajatega. Seega saab raamatut lugeda otsekui laiendatud autobiograafiat või ajaloolist mälestusteost.

Kuna autori pikaajaline erihuvi on Ida-Euroopa, pakub raamat väärtuslikku lisa tavapärasele Lääne-Euroopa kesksele ajalookäsitlusele. Üheks emotsionaalseks kõrgpunktiks on Saksamaa taasühendamine, mille telgitaguseid ta suurepäraselt tunneb.

Sõjast laastatud Euroopa kirjeldusest jõuab lugu uue suure sõjani tänases Ukrainas, ent niisamuti küsimusteni Euroopa tulevikuväljavaadetest.

Timothy Garton Ash (snd 1955) on üks tänapäeva tuntumaid briti ajaloolasi, Euroopa uuringute professor Oxfordi ülikoolis. Teda on autasustatud mitme medali ja teenetemärgiga, viimati pälvis ta Karl Suure auhinna panuse eest Euroopa ühendamisse. Eesti keeles on varem ilmunud tema raamat „Oleviku ajalugu. Esseed, olupildid ja sõnumid 1990. aastate Euroopast” (2002).

Elujõud. Kuidas olla energiline, terve ja särav

Ilmunud: November 2022

Dr Stacie Stephenson

Tõlkinud: Mall Laur
Kaane kujundanud: Pärtel Eelma
Pehme köide, 363 lk
Kirjastus: Suur Puu

ISBN9789916975145

Hind 18 €

Dr Stacie Stephenson keskendub haiguste ravimise asemel tervislikule eluviisile ja terviseteadlikkusele, pakkudes inimestele teadmisi, kindlustunnet ja inspiratsiooni, mida on tarvis enda eest hoolitsemiseks.
Raamatust leiad hulga näpunäiteid oma energiataseme tõstmiseks, kaalu langetamiseks, raudse immuunsüsteemi, hea füüsilise vormi, rahuliku sügava une ja üldise heaolu saavutamiseks, samuti praktilisi ja kasulikke abivahendeid, sealhulgas:

  • juhised enese hindamiseks, mis aitavad oma keha kuulama õppida
  • kahe nädala menüü
  • 40 retsepti maitsva ja tervisliku toidu valmistamiseks
  • 30 päeva tegevuskava uute tervislike harjumuste kujundamiseks

“Euroopa Liidu mõjuka välispoliitika võimalikkusest”

Kirjanik: Urmas Paet
Tõlkinud: Mall Laur
Toimetanud: Krista Nurm
Kujundanud: Endre Tisler
288 lk, kõva köide

Euroopa Liidul on juba pikemat aega ambitsioon etendada maailmas võtmerolli, mis oleks proportsionaalne ELi majandusliku võimsuse ja mõjuga. Selles raamatus ütleb Eesti pikaaegne välisminister ja praegune Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet (Renew Europe), et on veel päris palju minna, enne kui Euroopa Liit suudab ennast rahvusvahelisel areenil tõeliselt maksma panna, ning seda eelkõige ebaefektiivse otsustusprotsessi tõttu, mis aeglustab ja takistab ELi ajamast tõhusat välispoliitikat. Hoolimata lõpututest avaldustest ja deklaratsioonidest pole EL veel oma potentsiaalile vastav tegija suurte globaalsete jõudude keskel.

Paet kutsub Euroopat üles võtma minevikust õppust, töötama välja toimiva kava oma välispoliitilise rolli tugevdamiseks ning tegema ka vajalikke muudatusi. Euroopa Liit ja liikmesriigid peavad suutma seada prioriteete, mõtlema strateegiliselt, rääkima ühel häälel ning omama ühiseid eesmärke – seda kõike realistlikult ja järjepidevalt. Ainult nii on Euroopa riikide huvid kõige paremini kaitstud.

Euroopa Liit: teejuht kodanikule

Autor: 

Formaat: 

Tõlkija: 

Toimetaja: 

Kunstnik: 

ISBN: 9789985346150

Originaalpealkiri: The European Union: A Citizen’s Guide

Chris Bickertoni eesmärk on tutvustada Euroopa Liitu tavalugejale, näidata, kuidas EL töötab, milline on rahvusriikide, milline ELi institutsioonide roll. Ta piilub paljude suletud uste taha ja seletab mitmete oluliste otsuste tagamaid.

Raamat kirjeldab põhjalikult ELi sündi, laienemist ja praegust seisu. Hüpe ajalukku aitab paremini selgitada tänapäeva Euroopa probleeme ja muresid: kuidas on üksikute euroskeptikute hoiakutest arenenud laialdane eurovastane liikumine, miks on populistidel nii palju poolehoidjaid.

Inglasena ei ole autor ELi tingimusteta toetaja, samas oskab ta hinnata seda, mida EL on oma senise ajaloo jooksul saavutanud. Autor ärgitab kaasa mõtlema ja kutsub üles aktiivselt osalema ELi probleemidele lahenduste leidmises.

Chris Bickerton on briti politoloog, üks tänapäeva hinnatumaid Euroopa Liidu asjatundjaid. Ta kaitses oma doktorikraadi 2008. aastal Oxfordi ülikoolis ja töötas seejärel õppejõuna Oxfordis, Amsterdami ülikoolis ja Pariisi poliitikateaduste instituudis. Alates 2015. aastast on ta poliitikateaduste lektor Cambridge’i ülikoolis.

Ta on avaldanud seni kolm raamatut, „European Union Foreign Policy: From Effectiveness to Functionality“ (2011), „European Integration: From Nation-States to Member States“ (2012) ja käesolevas tõlgitud „The European Union: A Citizen’s Guide“ (2016).